12.04.2018

İl Müftümüz Celal SÜRGEÇ'ten Miraç Kandili Mesajı

Miraç Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan İl Müftümüz Celal Sürgeç, “Miraç, Efendimiz aleyhisselat-ü vesselam başta olmak üzere her bir Müslüman için manevi bir terfi, Yüce Rabbimizle selamlaşma, O’nun katında yücelme ve yükselme ve bu vesile ile yüksek insani sorumluklar üstlenmek demektir” dedi.

İl Müftümüz Celal Sürgeç, 13 Nisan Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gecenin Miraç Kandili olarak idrak edildiğini belirten kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı, “İsra ve Miraç; Peygamber Efendimizin (S.A.V) Cenab-ı Allah’ın izni ve takdiri ile önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya ve oradan da zaman ve mekanın sahibi Yüce Mevlanın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya yaptığı pek çok ilahi hikmet ve bereketi içinde barındıran manevi bir yolculuktur. Miraç, Efendimiz aleyhisselat-ü vesselam başta olmak üzere her bir Müslüman için manevi bir terfi, Yüce Rabbimizle selamlaşma, O’nun katında yücelme ve yükselme ve bu vesile ile yüksek insani sorumluklar üstlenmek demektir. Bugün bize düşen miracın ruhu, manası, hikmeti, hakikati ve evrensel mesajları üzerinde yeniden düşünmektir. Birer izzet ve ikram fırsatı olarak bugün ve gecelerden gerekli dersleri almak, hayatımızı bu manevi fırsatlar üzerinde yoğunlaşarak beslemek gerekir” dedi.

“İSLAM COĞRAFYASI İÇİN KAYGI DUYMAK...”

Mesajının devamında İslam coğrafyası için kaygı duymanın her Müslüman’ın öncelikli ödevi olduğuna dikkat çeken Müftümüz Sürgeç, “Kabul etmek gerekir ki bugün İslam coğrafyasının geneli için kaygı duymak her bir Müslümanın öncelikli ödevleri arasında yer almaktadır. Bugün Miracın yücelme ve yükselme anlamlarını dikkate alarak insanlığın gelişme, ilerleme ve yükselme kriterlerini yeniden gözden geçirmek zorundayız. Dünyaya bağlanma, bireycilik, bencillik, hayatın esas anlamlarına karşı kayıtsız kalma sonuçta yeryüzünün fesadına yol açacak bir insan yetiştirme düzenini sorgulamayı gerekli kılmaktadır. Tarih bize milletlerin ve devletlerin sadece siyasi kudret, ekonomik güç ve teknolojik üstünlükle yükselemeyeceğini açık bir şekilde göstermiştir. Bu vesile ile Miraç değerlerinin tüm insanlığın hayrına vesile olmasını, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakmasını Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyor ve bütün milletimizin miraç kandilini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.