16.12.2019

Kahramanmaraş’ta “Evliliğe İlk Adım” Semineri Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde sürdürülen proje kapsamında Kahramanmaraş’ta İl Müftülüğü, merkez Dulkadiroğlu ve Onikişubat İlçe Müftülüklerince yeni evli olan çiftlere yönelik ‘Evliliğe İlk Adım’ seminerleri düzenleniyor.

Dulkadiroğlu İlçe Müftülüğünce düzenlenen ve iki gün devam eden ilk seminerde Kahramanmaraş İl Müftü Yardımcısı Süleyman Yavuz Evlilik: Ahirete Uzanan Birliktelik, İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci Nikâh ve Sorumlulukları, İl Müftülüğü PDR Kezban Şişman Ailemin İletişim Dili, İl Müftü Yardımcısı Remziye Köroğlu Ailede İffet ve Mahremiyet, Onikişubat ADRB Vaizi Makbule Bayır Yuvamız Merhamet Ocağı Olsun, Psikolojik Danışman Ceyda Ağaoğlu Çocukla Şenlenen Yuvalar, Dulkadiroğlu ADRB Vaizi Emine Çelik Evlilikle Büyüyen Ailem, İl Müftülüğü PDR Seyyit Şişman Çevre Bilinci ve Tüketim Ahlakı konuları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü Davut Polat seminer öncesi katılımcılara şöyle hitap etti. “ "Ey insanlar! Sizleri bir erkek ve bir kadın olarak yarattık ve sizleri birbirinizle tanışasınız diye kabilelere ayırdık. Allah katında en kerim olanınız Ona karşı en takvalı olanınızdır." Allah-u Teâla bu ayetinde insanların bir kadın ve bir erkek olarak yaratıldığını haber veriyor. İnsanlar yaratıldığından bugüne kadar aileler oluşturmuştur. Sizlerde aileler oluşturdunuz ve bizlerin davetine icabet ederek programımıza geldiniz. Teşekkür ediyoruz. Aile ve Dini Rehberlik Büromuzun çalışanları sizlere faydalı olabilmek için alanında uzman olan hocalarımızla sizler için bu programı düzenlediler. Sizler bu programda alacağınız bilgilerle evlilik hayatınızda ve diğer hayat alanlarınızda Allah’ın koyduğu ölçülere göre hareket ederseniz, inşallah huzurlu ve mutlu bir evlilik hayatınız olacaktır. Ölçülü olmak demek takva sahibi olmak demektir. Yani Allah’ın istediği şeyleri yerine getirirseniz hayatınızın her alanında huzura ve mutluluğa ulaşabilirsiniz. Bu programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor hepinize teşekkür ediyorum.”

Dulkadiroğlu İlçe Müftülüğü ADRB Koordinatörü ve ADRB Vaizi Emine Çelik seminer hakkında şöyle konuştu: “Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından ailenin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi, kurulan ailelerin güçlendirilmesi ve huzurlu bir şekilde devamının sağlanması için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından evliliğe adım atacak ve yeni evli çiftlere sevgi, merhamet, adalet ve emanet bilinci gibi aileyi ayakta tutan değerler hususunda Kur’an ve sünnet ışığında bilgi vermek amacıyla 8 konu başlığı altında “Evliliğe İlk Adım” seminerleri yapılması planlanmıştır. Biz de bu kapsamda öncelikle nikâh birimine gelen başvuruları değerlendirerek 10 çifti eğitime davet ettik. Amacımız onların hayatına en olumlu bir biçimde dokunarak kurdukları yuvanın sağlam temeller üzerinde mutlu ve huzurlu bir şekilde devam etmesidir.”

Seminere katılan yeni evli çiftler de böyle bir faaliyetin düzenlenmesinden dolayı memnuniyetlerini ifade ederek, bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulundular.

Seminer sonunda çiftlere katılım belgesi ve çeşitli hediye takdimi yapıldı.