12.02.2021

KAHRAMANMARAŞ İSTİKLAL MÜCADELESİNİN 101. YILINI TEBRİK EDİYORUZ

12 Şubat 1920 yılında bu aziz şehirde İstiklal Mücadelesi'nin ilk fitilinin tutuşturulduğu bu muhteşem yiğitlik destanı, dün olduğu gibi bugün de gönüllerdeki tesirini muhafazaya devam etmektedir.
Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından Milli Mücadele dönemi başlamış ve bu mücadelenin önemli ayaklarından biri de Maraş olmuştur. Türk milleti tarihten bu yana bayraksız, vatansız ve devletsiz kalmamıştır. 12 Şubat ; bu milletin asla bayraksız, vatansız ve devletsiz kalmadığının en güzel örneğidir. 


İşgalci emperyalistlere karşı başlattığı Milli Mücadele hareketiyle ''İstiklal Madalyası'' ve ''Kahraman'' unvanı alan Kahramanmaraş'ın kurtuluşu, 101 yıldır ''gurur ve istiklal günü'' olarak kutlanmaktadır.
İşgal ordularına karşı başlattığı mücadele ile dünyada ''kendi kendini kurtaran tek şehir'' unvanını alan Kahramanmaraş, işgalde 10 mahallede teşkilatlanarak 22 gün 22 gece devam eden savaştan, tek yürek, tek bilek olmuş bir vaziyette zaferle çıkan şehirdir.


Kahramanmaraş insanı, coğrafyasının da etkisiyle içine kapanık yaşamıştır. Bu sebeple hep kendine yeter olmuş, kendi yağıyla kavrulmuştur. Tam 21 gün süren Kahramanmaraş Kurtuluş Savaşı, bu kendi kendine yetme ruhunun, vücut bulmuş halidir. Maraş; bu savaşta sadece kendi insanından, sadece kendi çetesinden, sadece kendi yerel örgütünden yararlanmıştır. Kendi öz imkanlarıyla elde ettiği bu zaferi de bir destan yazmak için değil, uğruna canını feda ettiği dini ve milli değerleri adına  yapmıştır...


Maraşlının bu kendi kendine yetme duygusunu, bu toprağın yetiştirdiği güzel insanlardan rahmetli Necmettin Gevri şöyle ifade eder:

Hamdulillah etmedim kimseye zir-ü bar
Kendi sahmım,kendi yağım içre kendim eridim
Olmadım hiç kimseye yük, ne sağir ü ne kibar
Kendi sakim, kendi riclim üzre kendim yürüdüm.

101 yıl önce başta bütün yurda ve daha sonra dünyanın birçok yerinde esaret altında yaşayan İslam ümmetine İstiklal Mücadelesi'nde mekteplik vazifesini ilham eden bu aziz şehrimizi bize miras bırakan aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diler, tüm Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’nı kutlar, en kalbi muhabbetlerimi arz ederim.

Celal Sürgeç/12 şubat 2021/Kahramanmaraş